SEO czyli (Search Engine Optimization jest procesem dostosowania strony do wymagań wyszukiwarki Google oraz jej algorytmów. Prowadzenie działań z zakresu SEO ma na celu zwiększenie widoczności strony w organicznych wynikach wyszukiwania i pozyskanie dla niej ruchu sprzedażowego.
W przeciwieństwie do Google Ads SEO jest procesem długofalowym, składającym się z wielu aspektów i kompetencji połączonych opracowaną dla strony strategią. W skład SEO wchodzą elementy związane z
- optymalizacją techniczną strony,
- poprawą umieszczonych na niej treści,
- umieszczeniu odnośników do strony w innych wartościowych źródłach (linkowanie),
- poprawa komfortu korzystania ze strony przez użytkownika (User Experience – UX)
Prawidłowo prowadzony proces SEO oprócz poprawy widoczności i zwiększaniu sprzedaży produktów i usług przynosi również korzyści w postaci budowy wizerunku i rozpoznawalności marki. Działania te mogą przełożyć się na pośrednie generowanie sprzedaży w innych kanałach digital marketingu oraz w kontakcie z firmą poza przestrzenią cyfrową.
SEO a pozycjonowanie stron, czy to to samo – różnica pojęć
Odpowiedź jest krótka, nie to nie jest to samo.
SEO to proces budowania wartości strony i jej zgodności z wymogami Google. Celem pozycjonowania jest natomiast szybkie osiągnięcie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania nie zawsze zgodnie wytycznymi Google. Pozycjonowanie może stanowić wartościowy składnik procesu SEO przy spełnieniu określonych wymogów.
W Polsce w codziennej komunikacji częściej możemy spotkać się z pojęciem Pozycjonowanie stron niż SEO. Określenia te są zresztą w większości wypadków stosowane zamiennie dla opisania tego samego procesu. Co ważne, w języku angielskim określenie “Website positioning” niemal nie występuje i w USA miesięcznie wyszukiwane jest zaledwie 90 razy w porównaniu do 199 tysięcy wyszukań dla frazy “SEO”.
Pomimo doświadczenia w pracy ze stronami internetowymi sięgającego roku 2009 nie jestem w stanie prześledzić przyczyn dominującej nomen omen pozycji frazy pozycjonowanie stron. Najbardziej logicznym dla mnie powodem jest płynność w komunikacji. Dwadzieścia, czy trzydzieści lat temu znajomość języka angielskiego w społeczeństwie nie była na tak wysokim poziomie, jak obecnie, a większość firm była prowadzona przez osoby, które aktualnie są już na emeryturze i często jedynym językiem obcym, który znają jest rosyjski.
Przyjęcie logiki, że działania mające na celu podniesienie pozycji, jaką zajmuje strona internetowa w wynikach wyszukiwania Google jest “pozycjonowaniem strony” wydawała się logiczniejsza aniżeli tworzenie kalki językowej “Optymalizacja [strony] dla wyszukiwarek internetowych”.
Skłaniam się ku tej teorii zwłaszcza w połączeniu z innym spolszczeniem, które długo funkcjonowało w branży SEO, LLOW. Proszę nie mylić z LLM (Large Language Models) bo o tych nikt jeszcze wtedy nie słyszał. Określenie LLOW stosowało się w SEO tworząc listę fraz kluczowych wraz z ich wolumenem wyszukań. Kolumna zawierająca wolumen wyszukań zamiast nagłówka “średnia miesięczna liczba wyszukań”, który nie oszukujmy się nie da się zmieścić nazywana była LLOW.
Pewnego pięknego dnia poświęciliśmy z kolegami z zespołu dobrych kilka godzin na rozgryzienie i przypomnienie sobie skąd pochodziło to określenie, które również nijak polskim się nie wydawało. Ostatecznie okazało się, że spolszczając SEO na Pozycjonowanie stron polscy specjaliści SEO postanowili “Search Volume” przemianować na Liczba Lokalnych Operacji Wyszukiwania (LLOW).
Mogę jedynie zakładać, że ustalono to przy okazji jednej z serii spotkań “SEOpiwko” lub jemu podobnym. Nie mi oceniać.
Tak czy inaczej pozostaliśmy teraz z SEO Bigosem i nie pozostaje nam nic innego niż uczyć, wyjaśniać, tłumaczyć i wykonywać skuteczne działania SEO. Zróbmy więc szybkie porównanie:
SEO:
- Proces zgodny z wymogami Google
- Poprawa technicznych aspektów strony
- Przygotowanie wartościowych treści skierowanych do użytkownika
- Budowanie rozpoznawalności strony w internecie poprzez linkowanie
- Poprawa User Experience użytkowników strony
Pozycjonowanie stron:
- Działanie nakierowane na szybkie osiągnięcie wysokich pozycji
- Przygotowanie treści nakierowanych na słowa kluczowe z pominięciem ich jakości dla użytkownika
- Nadmierna optymalizacja wybranych obszarów strony przy zaniedbaniu nieistotnych z punktu wybranego KPI
- Masowe linkowanie z wątpliwej wartości źródeł.
Podchodząc do strony internetowej jako długoterminowej inwestycji, która na wybranej domenie ma działać przez wiele lat pozycjonowanie może nie być najlepszym rozwiązaniem. Nawet w przypadku osiągnięcia wysokich i stabilnych pozycji na ustalone słowa kluczowe pozostałe obszary strony mogą doznać trwałych uszkodzeń rankingowych i późniejsze budowanie widoczności na inne frazy kluczowe może wymagać utraty posiadanej widoczności lub tworzenia nowej strony internetowej.
Jeśli jesteście głodni wiedzy na temat pozycjonowania i chcelibyście się dowiedzieć na czym pozycjonowanie polega zapraszam do pozostania na moim blogu.
Dlaczego SEO jest ważniejsze niż pozycjonowanie?
Jak już wspomniałem wyżej Pozycjonowanie może stanowić wartościowy komponent SEO nie może go jednak zastąpić i nie powinno się takich prób podejmować dla dobra strony i jej stabilnej obecności w wynikach wyszukiwania Google.
Decydując się na SEO wykonujemy inwestycję w długofalowe efekty, którymi będziemy się cieszyć przez kolejne lata nawet po zakończeniu korzystania z usługi SEO. Strona może w takim wypadku spaść w wynikach wyszukiwania jedynie w przypadku aktywnych działań konkurencji na rzecz widoczności ich stron internetowych.
Jeśli zdecydujemy się jedynie na pozycjonowanie widoczności naszej strony zagraża nie tylko konkurencja ale i aktualizacje algorytmów Google. Przykładowo 18 stycznia 2025 roku mieliśmy do czynienia z Spam Update. Algorytmem Google, który analizuje jakość treści na stronach i penalizuje ich widoczność.
Prowadziłem eksperyment mający na celu zbadanie wpływu przygotowania wysokiej jakości merytorycznej treści przy pomocy modeli AI, w tym wypadku ChatGPT oraz DeepSeek. Strona posiadała artykuły o tematyce pozycjonowania stron i cieszyła się naprawdę dobrą widocznością. 18 stycznia została ona w pełni wyindeksowana przez Google, choć wyindeksowanie to złe określenie. Wszystkie podstrony nadal znajdowały się w indeksie Google ale nie wyświetlały się na żadne słowo kluczowe.
Właściciele stron Contentowych skarżą się, że algorytmy Google w ciągu ostatniego roku odcięły im ponad 50% ruchu organicznego. Czterech wydawców portali informacyjnych z Turcji wydało w ostatnich dniach oświadczenie, że ze względu na działania Google mające na celu obcięcie widoczności portali informacyjnych będą zmuszeni zamknąć swoje portale. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule na portalu Bankier.
W mojej ocenie i doświadczeniu Google nie dobija portali contentowych, a przynajmniej nie te z contentem jakościowym. Z całą pewnością jednak uderza w strony masowo publikujące wtórne treści przygotowywane z pomocą AI.
Publikacja treści przygotowywanych z wykorzystaniem AI jest typowym działaniem z zakresu pozycjonowania stron bez brania pod uwagę SEO. Decydując się na współpracę z agencją zawsze pytajcie o sposób przygotowania treści na stronę internetową. Treści pisane dla SEO zgodnie z wytycznymi opublikowanymi przez Google w dokumentacji dla webmasterów uchroni was od kar i filtrów.
Prowadzenie jakościowych działań na stronie wpływa na postrzeganie Marki przez konsumentów i budowy jej rynkowego autorytetu. Jednym z podstawowych czynników wpływających na podjęcie decyzji o skorzystaniu z oferty firmy znalezionej w internecie jest zbudowanie do niej zaufania. Zaufanie w internecie można budować poprzez:
- Prezentację rzetelnych informacji,
- Profesjonalny wizerunek i wygląd strony internetowej,
- Nowoczesność i dostosowanie do aktualnych trendów rynkowych,
- Łatwość w dostępie do produktów i usług
SEO jak już wiecie dba o wszystkie te elementy dzięki czemu pozytywnie wpływa na budowanie konwersji.
Jak zacząć prowadzenie SEO dla swojej strony?
Początkowe etapy procesu SEO dla strony internetowej wyglądają podobnie do prawidłowo rozpoczętego procesu pozycjonowania i są to odpowiednio:
- Audyt SEO.
- Wybór słów kluczowych.
- Poprawa techniczna.
- Budowa treści
W odróżnieniu od pozycjonowania w przypadku SEO wszystkie dalsze działania prowadzimy w oparciu o wytyczne Google wspomagając się oficjalnymi narzędziami takimi jak Google Search Console, Google Analytics oraz PageSpeed Insights. Nie skupiamy się również jedynie na wybranych frazach i podstronach a optymalizujemy całą stronę i szukamy szerokiego wachlarza fraz, które mogą sprowadzić do nas ruch sprzedażowy.
Na swojej drodze spotkałem przed laty Klienta, który miał prowadzone pozycjonowanie stron. Strona internetowa bardzo estetyczna i z pozoru spełniająca wszystkie wymogi techniczne Google była tak naprawdę jedynie lejkiem mającym na celu sprowadzić całą moc pozycjonowania na docelową podstronę.
Nie ukrywam, osoba która planowała ten proces pozycjonowania wykonała ogrom skutecznej pracy, ale odwrócenie całości tego procesu wymagało napisania każdego szablonu, każdej podstrony od nowa. Ilość linkowań wewnętrznych oraz sposób ich prowadzenia był zwyczajnie nieodwracalny.
Jeśli musicie podjąć decyzję SEO czy Pozycjonowanie zawsze zalecam wam wybranie SEO, jeśli nie macie czasu czekać na efekty widoczności wykorzystajcie czasowo sprzedaż z wykorzystaniem Google Ads.